Dream Team – Hungary 2018

polsko –węgierska wymiana młodzieży

W dniach 25-30 maja 2018 r.  młodzież z Gimnazjum i Liceum Zespołu Szkół w Marcinkowicach im. W. Orkana oraz uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Krasnem Potockiem  uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym realizowanym w ramach programu polsko-węgierskiej wymiany młodzieży. Główne założenia projektu to przede wszystkim rozwijanie pasji językowych uczniów, doskonalenie umiejętności wykorzystywania teorii w praktyce, wzbogacenie wiedzy na temat kultury kraju partnerskiego, uatrakcyjnienie sposobu nauczania i uczenia się języka obcego, kształtowanie umiejętności pracy w zespole, wyeliminowanie barier w komunikowaniu się i kształtowanie postaw tolerancji wobec innych narodów.

W ramach polsko-węgierskiej integracji młodzież realizowała bardzo atrakcyjny program przygotowany przez panie: Beàtę Pàlne Bedö oraz Iwonę Sikorską – nauczycielki języka angielskiego z obu krajów, które były koordynatorkami wymiany. Uczestnicy przeżyli niezapomniane chwile, bawiąc się i ucząc wśród swoich rówieśników ze Szkoły Testvèrvárosok Terei Áltálanos Iskola w Pècs.

Pierwszego dnia pobytu na Węgrzech uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali piękny Budapeszt. Podziwiali Wzgórze Zamkowe, Basztę Rybacką z cudownym widokiem na Dunaj i całe miasto, neogotycki kościół św. Macieja, Zamek Królewski, Bazylikę Św. Stefana, Plac Bohaterów z Pomnikiem Tysiąclecia, Park Miejski Varosliget ze słynnymi Termami Szèchenyego, Most Łańcuchowy, Most Elżbiety, imponujący budynek Parlamentu oraz Wzgórze Gellerta, skąd rozpościera się widok na przepiękną panoramę miasta.

Drugiego dnia udaliśmy się na południe kraju do słonecznego miasta Pècs, gdzie zostaliśmy serdecznie powitani przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów szkoły partnerskiej. Zwiedziliśmy fascynujące atrakcje miasta: Centrum Wiedzy, Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Pałac Biskupi, Rynek Główny, Ratusz, Muzeum Porcelany Zsolnay, Halę Koncertowa i inne. Był też czas na wspólne lody i zabawę „Scavanger Hunt”, podczas której uczniowie mieli za zadanie rozwiązać różne zagadki związane z budynkami i  zabytkami na placu głównym miasta. Późnym popołudniem wróciliśmy do szkoły, gdzie młodzież z Polski poznała rodziny, które zapewniały im nocleg, wyżywienie oraz atrakcje w następnym dniu pobytu podczas tzw. „Family Sunday”.

W niedzielę gospodarze zorganizowali dla nas górskie wycieczki, piknik nad jeziorem, zwiedzanie miasta, wspólne zakupy, grillowanie, laser shot, zwiedzanie zamku Siklòs Vàr, baseny termalne i tajemnicze jaskinie.

Kolejny dzień przyniósł także mnóstwo wspaniałych wrażeń. Wspólnie
z uczniami i nauczycielami z Węgier wyruszyliśmy do Tihany i Balatonfüred nad bajeczny Balaton zwany „węgierskim morzem”. Zauroczyły nas malownicze pola lawendowe, płynęliśmy promem, podziwiając cudne widoki i turkusową wodę jeziora, odwiedziliśmy Klasztor Benedyktynów w Tihany, a na koniec upalnego dnia cieszyliśmy się orzeźwiającą kąpielą w jeziorze i wspólnym żeglowaniem łódką.

We wtorek (29 maja) uczniowie wzięli udział w lekcjach: fizyki, matematyki, WF-u, języka węgierskiego i angielskiego w zaprzyjaźnionej szkole. Był też czas na gry zespołowe, w których polscy uczniowie wykazali się niezwykłym sprytem, taktyką i wspaniałą sprawnością. Popołudniu udaliśmy się do parku rozrywki Mecsextrèm Park (park linowy, tor saneczkowy, trampoliny gokarty i inne), gdzie młodzież spędziła aktywny czas pełen wrażeń.

Podczas wieczorku pożegnalnego, z udziałem dyrekcji węgierskiej szkoły, rodziców, nauczycieli i młodzieży polsko–węgierskiej, podziękowaliśmy za serdeczne przyjęcie i gościnę. Młodzież z Polski przedstawiła w języku angielskim prezentację multimedialną, ukazującą piękno naszego kraju, atrakcje regionu oraz ciekawostki dotyczące naszych szkół.

Wszyscy zebrani zobaczyli także  fotorelację  z całego pobytu. Wręczyliśmy gospodarzom oficjalne zaproszenie na rewizytę w Polsce w przyszłym roku szkolnym, a oni przyjęli je z ogromna radością. Wieczór zakończyliśmy smacznym poczęstunkiem przygotowanym przez węgierskich rodziców oraz wspólnymi  śpiewami i tańcami przy polsko – węgierskiej muzyce.

Niezawodny Andrzej Czop przygrywał na akordeonie, a nasi uczniowie radośnie wyśpiewywali „Hej z góry, z góry”, „Hej, sokoły”, „Szła dzieweczka” i inne skoczne piosenki.

W środę (30 maja) tuż po śniadaniu wyruszyliśmy z powrotem do Marcinkowic. Ciężko było rozstać się z Węgrami, którzy byli bardzo gościnni, życzliwi i otwarci.

Młodzież z Polski reprezentowała nasz kraj i szkołę wzorowo, język angielski brzmiał celująco, a dobra zabawa była na najwyższym poziomie.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, dzięki którym cała wyprawa była możliwa: Dyrekcji Zespołu Szkół w Marcinkowicach oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Krasnem Potockiem, Stowarzyszeniu LGD Korona Sądecka, Starostwu Powiatowemu w Nowym Sączu, Stowarzyszeniu Sursum Corda w Nowym Sączu, Rodzicom, Dobrodziejom oraz niezastąpionym Opiekunom:  panu Pawłowi Rogodzińskiemu i pani Agnieszce Szarek-Mężyk za nieocenione wsparcie. Wszystkim uczestnikom dziękuję za imponujące zaangażowanie i fantastyczną międzynarodową przygodę.

Pozdrawiam.

Iwona Sikorska

Zgodnie z postanowieniami RODO, zgody na publikowanie wizerunku osób na zdjęciach znajdują się u administratora danych.