13 marca 2019 r. Eliminacje Powiatowe 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

„Tej garstce, która nas słucha, należy się piękno” – słowa Zbigniewa Herberta uczyniliśmy mottem  powiatowych eliminacji 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Miał on miejsce 13 marca w Dworze Morawskich w Marcinkowicach. Gospodarzem spotkania był Zespół Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach. Konkurs przebiegał w poetyckiej atmosferze i ciekawej scenerii, na którą składały się zabytkowe mury dworu i dekoracje autorstwa ks. Sebastiana Musiała. Tych, którzy lubią poezję była rzeczywiście garstka. Tylko 19 młodych ludzi zgłosiło się do konkursu, w tym 10 do Turnieju Recytatorskiego. Prezentowali teksty dawnych i współczesnych poetów, polskich i europejskich twórców. Wśród nich, jury w składzie: Pani Marzena Pikuła, Pani Katarzyna Pater, Pani Alicja Wąsowicz i ks. Sebastian Musiał, wyłoniło zwycięzców. I MIEJSCE zajął Dominik Siedlarz z  Zespołu Szkół w Królowej Górnej, II MIEJSCE otrzymał Konrad Matuła z Zespół Szkół Zawodowych w Grybowie, natomiast III MIEJSCE przyznano Małgorzacie Szczepaniak z Zespołu Szkół im. św. Kingi w Łącku. W tej kategorii wyróżniono  Janusza Skupińskiego, również ucznia z Zespołu Szkół w Łącku.

W Turnieju Poezji Śpiewanej wystąpiły cztery uczestniczki. I MIEJSCE otrzymała Magdalena Gomulec z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krynicy. II MIEJSCE Emilia Garwol z Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu, natomiast wyróżnienie przyznano Gracji  Karpiel z Gimnazjum w Zespole  Szkół im. W. Orkana w Marcinkowicach.

Trzecią kategorią był Turniej Teatrów Jednego Aktora. Komisja artystyczna zdecydowała się  nie przyznawać żadnego miejsca, wyróżniono natomiast wystąpienie Katarzyny Słowik z Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu.

W ostatnim Turnieju – „Wywiedzione ze Słowa” I MIEJSCE otrzymał Kamil Wyganowski – uczeń z Zespołu Szkół im. W. Orkana w Marcinkowicach. Wyróżniono wystąpienie Soni Żarowskiej ze Szkoły Podstawowej w Lipnicy Wielkiej. II i III miejsca nie przyznano.

Do eliminacji rejonowych zakwalifikowali się:

Siedlarz Dominik, Matuła Konrad, Szczepaniak Małgorzata, Gomulec Magdalena, Garwol Emilia, Wyganowski Kamil.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe

w Nowym Sączu.

Kolejny etap Konkursu - eliminacje rejonowe - odbędą się w dniu 9 kwietnia 2019 roku

w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy przenieśli nas w świat poezji, muzyki, teatru i piękna. Niektóre wystąpienia zostaną w naszej pamięci, dostarczyły nam bowiem wielu wzruszeń i przywróciły wiarę w to, że poezja ma ogromną siłę i że jest ona ważna dla kolejnego pokolenia młodych ludzi.

Elżbieta Gibas – nauczyciel języka polskiego i koordynator z ramienia

w ZS w Marcinkowicach