09 listopada 2018 r. DZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ

W piątek 09 listopada 2018 r. w sali gimnastycznej ZS im. W. Orkana w Marcinkowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Krótki spektakl słowno – muzyczny przedstawili wybrani uczniowie klas II a i II b LO i III Gimnazjum.

Uroczystości rozpoczęły się tuż po godz. 11-tej, po to by o 11 11 mógł zabrzmieć uroczyście odśpiewany „Mazurek  Dąbrowskiego”. Nasza szkoła brała bowiem udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wykonane zostały również pamiątkowe zdjęcia flagi narodowej ułożonej z biało-czerwonych kartek trzymanych przez młodzież.

Po oficjalnej części akademii rozpoczęło się przygotowane przez Panią Adrianę Jakubczak „patriotyczne karaoke”i z „młodych piersi się wyrwały” pieśni legionowe m.in.”My I Brygada”,  „Przybyli ułani”, „Szara piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż”. Nie było na sali osoby, która by nie kołysała się lub nie nuciła tych znanych melodii, śpiewanych jednak w tym dniu ze szczególną radością. Niektórzy czuli pewien „niedosyt” patriotyczny i jeszcze po zakończeniu akademii, w salach lekcyjnych odśpiewali słynną „Rotę’ – pieśń, która kiedyś pretendowała do rangi hymnu państwowego.

Dobrze, że młodzi ludzie pamiętają o tożsamości i historii, czyli o tym co kształtowało naszego polskiego ducha.

Pamiętajmy jak o wolność walczyli nasi przodkowie ale pamiętajmy też dlaczego ta wolność była nam odbierana.

mgr Paulina Darecka – nauczyciel historii